O autorze
Mama Karola i Szymona, których towarzystwem nigdy się nie nudzi. Uzależniona od czytania, zafascynowana historią, a najbardziej dwudziestoleciem międzywojennym. Socjolog i logopeda, więc patrzy i słucha, ale przede wszystkim gada. Uwielbia weekendowe wypady z rodziną, które odkrywają jej nomadyczny charakter. Przeciwniczka diet, gonienia za modą i ciągłego naginania się do społecznych oczekiwań.

Współczesne macierzyństwo jest dużo trudniejsze niż macierzyństwo naszych mam

Prawo autorskie: gpointstudio / 123RF Zdjęcie Seryjne
Często słyszę od Pań w wieku mojej mamy i starszych jak to teraz łatwiej wychowuje się dzieci, bo pieluchy jednorazowe (i tu z reguły opowieść o gotowaniu, wyparzaniu, prasowaniu, itd), bo jedzonka gotowe (story na temat przecierania warzyw), mnóstwo technologicznych udogodnień. I zawsze sobie myślę, że bardzo to złudne, bo przecież rodzicielstwo to nie tylko kupki, jedzonka i gadżety. A raczej to zupełnie coś innego. Uważam, że kiedyś było łatwiej, bo wymagania wobec kobiet-matek były znacząco mniejsze.

Współczesna kobieta- matka powinna znakomicie łączyć pracę zawodową z wychowaniem dzieci. Czyli nie może zbyt długo "siedzieć" w domu, ale też praca nie powinna jej totalnie angażować. Ma być do tego wspaniałą żoną, partnerką, wiedzieć do grają w kinie, czytać przynajmniej jedną książkę tygodniowo, nie zaniedbywać przyjaciół i znajomych, no i oczywiście wyglądać tak, by nikt się nawet nie domyślił, że kiedyś urodziła. Nie znoszę tych wszystkich internetowych i realnych dywagacji o rozstępach, po-ciążowym brzuchu i figurze. Kiedyś kobiety były grubsze po ciąży i nikt nie robił z tego afery, teraz muszą natychmiast wrócić do dawnej figury, o co z pewnością zadba ich otoczenie.Wychowanie dzieci też musi być bezbłędne, ciągle spotykam kobiety, które zadręczają się tym, czy są wystarczająco dobrymi matkami, sama nie jestem też od takich pytań wolna. Często -gęsto zdarza mi się wieczorem analizować czy wybrałam najlepsze z możliwych rozwiązań. Kiedyś widywało się kobiety ganiające swoje potomstwo z kuchenną ścierką, matki które jawnie okazywały złość, krzycząc na swoje dzieciaki. Oczywiście jestem daleka od gloryfikowania dawnego stylu wychowawczego, ale był mniej wymagający.

Współczesne macierzyństwo, szczególnie w dużym mieście, jest też samotne: koleżanki na drugim krańcu miasta, rodzina często w innym mieście, a mąż do późna w pracy.

Kiedyś w rodzinach wielopokoleniowych dzieci wychowywały też babcie, ciocie, dziadkowie. Słyszę od starszych kobiet, że kiedy mąż wracał do domu ok. 16, to wychodziły do koleżanki, by odreagować dzień z dziećmi. Wiele współczesnych kobiet, po późnym przyjściu męża z korporacji, może co najwyżej wyjść do sklepu nocnego.

Dodatkowo, moda czy też konieczność (jeszcze tego nie wiem, bo nie jestem mamą ucznia) na odrabianie lekcji z dziećmi. Ze mną, jak i z większością moich rówieśników, nikt zasadniczo lekcji nie odrabiał.

Kobiety mają być wspaniałymi matkami, ale oczywiście nie tylko nimi. Znam takie matki-kobiety doskonałe, które w ciszy mówią: nie wyrabiam. A oficjalnie gonią pomiędzy pracą, szkołą dziecka, sklepem i siłownią. Zawsze piękne, uśmiechnięte, mówiące kojącym głosem.

Przypominają mi się wtedy "ciocie", które spokojnie prały ubranka, przecierały zupki i którym nikt nie mówił: masz pieluchy jednorazowe, więc goń !
Trwa ładowanie komentarzy...